středa 30. prosince 2020

Bechdel test

 Na tuhle perlu jsem narazila na blogu Křehké figurky, proto jí musím dát kredit. Na něco takového bych totiž sama nepřišla, přestože jsem přesně cílová skupina. 
Spousta lidí by vám řekla, že feminismu bylo už dost a není k ničemu dobrý, s tímhle si ale dovolím nesouhlasit. Když hovořím o feminismu, nemyslete prosím na fanatiky, ale na filmy a na to, jak si při nich připadáte.
Nebylo by super, kdyby skutečně silné ženské hrdinky byly ženské a nedokonalé, stejně jako skutečné lidské bytosti? (Odkaz na Kapitán Marvel) 
Kdyby nám nebylo cpánu do chřtánu že růžovou barvu a hezké oblečení nosí jenom kravky, které rozhodně nemají v plánu nic dobrého? (Tolik filmů) A že není nic špatného na tom být klasicky dívčí? Že bavení se jenom s kluky a pohrdání holkami k ničemu nevede? (Prosím, na tohle téma si udělám seznam filmů.) 
Že i ženy mají mezi sebou složité, na mužích nezávislé vztahy? I mimo okruh rodiny? (Bolí mě to říct, ale původní Star Wars, velká část superhrdinských filmů a LotR.)
Na první dva problémy vám můžu dát maximálně tipy na jednotlivé snímky, ale to poslední se už řeší. A to Testem Bechdelové, lesbické umělkyně a autorky stripů Dykes to Watch Out For. Právě v jednom z nich se roku 1985 objevil první náznak testu. 



Autorka se inspirovala kamarádkou Liz Wallace, které otevřeně přiznává zásluhy. Proto se o zkoušce mluví i jako o Bechdel-Wallace testu. V tomto kontextu se občas hovoří i o esejích Virginie Woolfové.
 Do širšího povědomí kritiků se výraz dostal až v desátých letech 20. století, pozitivní je, že už v roce 2015 splňovalo více než 50% filmů v databázi všechny tři podmínky a to:
1. Musí to mít minimálně dvě ženské postavy
2. které spolu mluví
3. o něčem, co nejsou muži.
Dodatečné pravidlo je, že obě musí mít jméno.
Negativní je, že to bylo stále jen 58% procent snímků. A ještě horší je fakt že v klasické literatuře jsou ta čísla ještě horší. Ale od toho tady nejsme.
Jako většina věcí byl i tento test kritizován, většinou za své feministické vyznění. Nechci znít příliš zaujatě, ale smysluplné postavy se smysluplnými postavami by se neměly považovat za něco, co se snaží vynutit si feministky. Snad mi dáte za pravdu, že tato kritika je poněkud neopodstatněná.
Někteří spatřovali problém v tom, že se nehledí na kvalitu filmu. Proto prošel můj milovaný Batman a Robin (s odřenýma ušima a to ne oficiálně), zato Temný rytíř povstal ne. To jenom ukazuje alarmující situaci v ještě horším světle.
Další tvrdí, že toto síto nemá co dělat se skutečně dobře napsanými a postavami s hloubkou. Osobně si i přesto myslím, že nehledě na test by se filmaři měli pokusit o odstranění ženy jenom jako předmětu touhy, který je svým životem vázán jedině na mužského hrdinu.

Můžu snad jenom dodat, že si nemyslím, že radikálové mají ve všem pravdu. Velká spousta mých oblíbených filmů touto zkouška neprošla a přesto jsou skvělé. To ale není důvod proto, aby nevznikaly snímky s kvalitním obsahem a ženami, které nepůsobí jenom jako kus masa pro uspokojení kvót. Dejte jim vlastní život. Dech a jiskru.
Prostě - sakra, třeba tam původně dejte třeba Adama a Pepu a pak je přejmenujte na Marišu a Evu. Tak velký rozdíl by v tom být neměl.
Tady máte seznam. Je to zajímavá četba.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Léto umělcovo

V červenci jsem měla svoje westernové období a měla jsem pocit, že jasné barvy amerického západu nejlépe vystihnou fixy. Přestože mi vždycky...